Bitcoin neden yükselişe geçti ?

Yaklaşık 1 haftadır bitcoin!e karşı büyük bir baskı ve muamma mevcuttu. Bu muamma neydi ; Hatırlasak Çin tüm ICO ları , borsayı kapatacağı iddası bitcoin borsasını yerle bir etmiştir. Bitcoin % 30 lere varan sert düşüşler yaşandı ,4800 dolar bandından 2900 doların altına kadar gerilemiştir.

Çinli bürakrotlar ülkede faal olan bitcoin borsalarının etkin akışını kapatmasını istedi . Buna binaen birkaç küçük ölçekli borsa pazarının kapatılacağı belirtildi. Bu konuda asıl düşündüren büyük hacme sahip olan Huobi ile OKCoin‘in bu duruma karşı nasıl bir politika geliştireceği diki bu konuda dün netleşti.

Bahsettiğimiz bu iki büyük şirketin borsa faaliyetlerinin kapanmasının piyasaya zarar vereceği ve olumsuz bir dalga oluşturacağı için Çinli bürokratlardan ek süre tanınması kararlaştırıldı.Baskılardan bunalan bitcoin’in derin bir nefes almasını sağladı.

Ekim ayı sonunda artık bitcoin ile yuan ticareti son bulacak , yani bu bitcoin piyasadan kalkacağı anlamına gelmeyip sadece diğer kripto paralarla ticaretine devam edeceği belirtilmiştir. Bu alınan karara Huobi ‘alınan bu karar aslıda bir son değil , yeni bir başlangıcın temelidir, bu temel daha sağlıklı bir zemin yaratacaktır.’ demiştir.

Aslında bu karar hong konga yaramıştır , yatırımcılar kong borsasına kaymıştır. Keşmekeş durumun kalmasında bitcoin de 750 dolar seviyesinde bir artış meydana getirmiştir.

Sonuç olarak daha önce ki yazılarımızda Çin’in akıllı bürokratlara sahip olduğu ve bir alternatif yaratacağını belirtmiştik. Bu teknolojiye sırt çevirmek şu an ki teknolojik ağa ihanettir . Geleceğin para birimi olacak ol bu coin birimleri her geçen gün değerlenen bir yapıya sahip olma özelliği taşımaktadır. Düşüş sürecinde yatırımcılara paniğe kapılmamaları ve sabırlı olmaları gerektiği belirttik , tavsiyelerimize uyanların yine zarar etmemelerini sağlamanın kıvancıyla analizlerimize devam ediyoruz.

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
HTC , Blockchain Tabanlı Telefon Üretti
JP Morgan CEO’su , Jamie Dimon’a süpriz yanıt

Geçtiğimiz günlerde CNBC Fast Money programına katılırak açıklamalarda bulunan JP Morgan CEO’su Jamie Dimon bitcoin sahtekarlık ,dolandırıcılık olarak suçlayarak şaşırtıcı...

Kapat