ICO’larda Olası Dolandırıcılığa Karşı Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz ?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), yatırımcılara, İlk Madeni Para Verme Teklifleri (veya ICO’lar) ile ilgili olduklarını iddia eden veya açık artırmada bulunmakta olduklarını iddia eden kamu şirket stoklarında dikkatli olmalarını tavsiye eden bir yatırımcı uyarısı yayınladı.

Bu, daha önce yapılan uyarıların, yeni kurulan şirketlerin veya kamuya açık olmayan şirketlerin yaptığı toptan satış tekliflerine hitap etmeye yoğunlaştığı ICO destanında en yeni büküm.

Regülatörlerin odaklanmada ki artışı ile , bu yeni teklif verme mekanizmalarını kullanarak kaliteli projelerin kaliteli bir geliştirme ekibi ile finanse edilmesini sağlamak için bu potansiyel tekliflerin ve pazarın olgunlaşmasının çok daha ayrıntılı bir şekilde gözlemlenebileceğini göreceğiz.

Yine de, tüm bu tekliflerin arazi kanunlarına uymaya devam etmesini ve yatırımcı topluluğun zarar görmemesini sağlamak için düzenleyiciler tarafından gelecekteki adımların nasıl planlandığına bakılmaksızın görülüyor.

YATIRIMCILARA TAVSİYELER

SEC, halkı olası sahtekarlık planlarına karşı eğitmek ve yatırımcıların ilgisini korumak amacıyla geliştirilen ve yatırımcılara yönelik aşağıda belirtilen ipuçlarını ayrıntılı olarak açıkladı. Tavsiyeler, okuyucuların rahatlığı için bültenin altına kopyalanmıştır.

 • Stoklarını almadan önce her zaman o şirketi araştırın, özellikle ticaret erteleme sonrasında. Şirketin finans, organizasyon ve iş umutlarını düşünün. Bu tür bilgiler çoğu zaman bir şirketin SEC ile yaptığı dosyalarda bulunur; bu bilgiler ücretsiz olarak bulunur ve Komisyon’un EDGAR dosyalama sisteminde bulunur.
 • Bazı şirketlerin SEC ile rapor hazırlaması gerekmez. Bunlar “raporlamayan” şirketler olarak bilinir. Yatırımcılar, bu tür şirketlerin hisse alım-satımı riskinden haberdar olmalıdır; yatırımcıların bilinçli bir yatırım kararı vermelerine imkân tanıyan doğru ve güncel bilgiler olmayabilir.
 • Yatırımcılar ayrıca kendi araştırmalarını yapmalı ve çevrimiçi bloglardan, sosyal ağ sitelerinden ve hatta bir şirketin kendi web sitesinden gelen bilgilerin yanlış veya potansiyel olarak kasıtlı olarak yanıltıcı olabileceğinden haberdar olmalıdır.
 • ICO’lar gibi yeni teknolojilerle ilgili olanlar da dahil olmak üzere, stok promosyonları konusunda özellikle temkinli olun. Olası ICO ile ilgili dolandırıcılığa ilişkin şu uyarı işaretlerine dikkat edin:
 1. Ortak hisse ticareti yapan bir şirket, sunumun menkul kıymetler yasalarına nasıl uyduğunu açıklamadan ICO’nun “SEC uyumlu” olduğunu iddia ediyor, ya da
 2. Ortak hisse ticareti yapan bir şirket aynı zamanda bir ICO vasıtasıyla sermaye artırımı yapmakta ya da belirsiz ya da saçma olmayan terimlerle ya da tanımlanmamış teknik ya da yasal jargon kullanarak ICO ile ilgili işleri üstlenmeyi amaçlamaktadır.
 • Olası mikro kapak dolandırıcılığına ilişkin şu uyarı işaretlerine dikkat edin:
  1. SEC aynı menşei tarafından tanıtılan menkul kıymetlerin veya menkul kıymetlerin kamusal ticaretini askıya aldı;
  2. Nihai olarak gerçekleşmeyen olayları duyuran basın bültenleri veya tanıtım etkinlikleri (ör. Ön anlaşmalar veya sözleşmelerin birden fazla açıklaması; adlandırılmamış ortaklarla yapılan anlaşmaların duyuruları; hiperbolik dil kullanan duyurular);
  3. Şirketin gerçek bir işletme faaliyeti yoktur,(az mal varlık veya minimum brüt gelir)
  4. Şirket, şirketin varlıklarında karşılık gelen bir artış olmaksızın çok sayıda hisse çıkarır; ve
  5. Şirketin adında, yönetiminde veya türünde sık sık değişim.

HALKA AÇIK PENNY STOKLARININ DARALTILMASI

Geçen ay SEC, halka açık şirketlerin, yani Bitcoin Capital Corp., CIAO Group, Strategic Global ve Sunshine Capital‘in hisse senedi alım satımı dondurmalarını emretti.

Bütün bu firmaların birçok kez el değiştirdiği görüldü ve SEC’in not alması ve hisse senedi ticaretinin dondurulması emrinden önce potansiyel şifreli para birimi teklifleri ve ICO’lar için halka açık planlar bulunduğunu söyledi.

DÜZENLEYİCİ RİSK

ICO’lardaki patlamalı büyüme ile birlikte, dünyadaki düzenleyiciler, yatırımcıları potansiyel menkul kıymet yasaları ihlalleri hakkında daha iyi eğitmek için not almaya ve tavsiyeler yayınlamaya başladı.

ABD, Kanada ve Singapur‘da düzenleyiciler, yatırımcıların neyin kıymetli evrak olarak neyin oluşturduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olacak belirli yönergeler yayımladı.

Düzenleyiciler, belirli madeni tekliflerin, fiyat teklifi sunumunu şişirmek için kullanılabileceği, böylece kazanılmış menfaatlerin daha sonra kar olarak atabileceği pompa ve döküm planlarına karşı dikkatli davranıyor.

Kaynak: Coin Telegraph

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
Birleşik Krallık Merkez Bankasından Blockchain Atağı..

Birleşik Krallığın merkez bankası konumundaki Bank of England’dan bir blockchain hamlesi daha geldi. Banka, finansal teknolojileri benimseme planları dahilinde bir blockchain denemesine...

Kapat