Ukrayna’dan Bitcoin Borsalarına Yeni Düzenleme

UKRAYNA’DA TANITILAN YENİ YASA, YEREL KRİPTO PARA EKOSİSTEMİNİ ÜLKENİN MERKEZ BANKASININ GÖZETİMİ ALTINA ALACAK.

Devlet kayıtlarına göre ilk olarak 6 Ekim’de düzenlenen tasarı, vergilendirme ve veri kurtarma koşulları da dahil olmak üzere borsa hizmetleri kurallarını ana hatlarıyla belirtiyor. Özellikle, tasarı, 2014 yılında benzer bir hüküm yayınlayan ABD İç Gelir İdaresinin yaklaşımını yansıtarak, kripto paraların bir tür mülk olarak vergilendirilmesini istiyor.

Tasarı, aynı zamanda, gelirlerin ayrıca vergilere tabi olduğunu belirten kripto para madenciliği ile ilgili bir bölüm de içeriyor.

 Ağustos ayında ülkenin merkez bankasının, Ukrayna’da kripto para aktivitelerini düzenleyeceğini ima ettiği düşünülürse, bu yasanın tanıtımı dikkate değer bir gelişme.

Eğer tasarı kabul edilip yasaya geçirilirse, Ukrayna Ulusal Bankasının borsalar için kılavuzlar oluşturmak için o tarihten itibaren iki ay süresi olacak. Dahası, bir çeviriye göre Ukrayna hükümetinin ”bakanlıkların ve diğer yönetim birimlerinin, kuralcı yasal eylemlerinin bu yasayla uyum sağladığından emin olmasını” şart koşuyor.

Tasarı, Ukraynanın ulusal parlamentosu Verkhovna Rada‘dan geçerken üzerinde hangi değişiklerin uygulanacağı görülecek. Devlet kayıtlarına göre, öncü rolü üstlenen Finansal İdare ve Bankacılık Komitesiyle birlikte tek meclisli parlamentodaki birçok komite önlem amaçlı tartılacak şekilde düzenlendi.

Bu süreçteki bir diğer muhtemel faktör ise birçok parlamento üyesinin Bitcoin’de önemli hisselerinin oluşu.

kaynak:coindesk

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
JP Morgan CEO Jamie Dimon Artık Bitcoin Hakkında Konuşmayacak !

Geçtiğimiz ayarda Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamalarla dikkat çeken J.P. Morgan CEO’su Jamie Dimon, bundan sonra Bitcoin ile ilgili yorum yapmayacağını açıkladı....

Kapat