PNC Bank’dan Bitcoin Yatırımcılarına Yaptırım !

Amerika merkezli PNC Bank geçtiğimiz günlerde müşterilerinden birini, bitcoin satın aldığı için tehdit etti. Elitoohey’in başına gelen bu olay günlerdir internet platformlarında konuşuluyor. Konuyu bir Reddit gönderisiyle bildiren Elitoohey bankanın tehdit etmeden önce, yaptığı son Bitcoin işlemlerine yönelik sorular sorduğunu ifade etti.

“Hangi amaç doğrultusunda Bitcoin satın alıyorsunuz?”

Banka çalışanı, Elitoohey’in niçin Bitcoin satın aldığını öğrenmek istedi. Ayrıca müşterisinin dijital para satın alıp bulundurmasından rahatsız ve endişeli olduğuna işaret eden tavırlar sergiledi. Üstelik yalnızca bitcoin sahibi olmak isteyen müşterisinin haklarını gözetmeksizin rahatsız edici sorular sordu.

Toohey konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kaydetti:

“Benden birkaç işlemi onaylamamı istedi ve (Coinbase ve Xapo işlemlerini görerek) sordu ‘Hangi amaç doğrultusunda Bitcoin satın alıyorsunuz?’ Cevap vermeyeceğimi söyledim. Yeniden sordu ‘Satın aldığınız Bitcoin ile ne yapacaksınız?’ ben de tekrar cevap vermeyeceğimi söyledim.”

Devam eden sohbet giderek tehdit etme seviyesine ulaştı.

“İlişik kesme”

Bankacı Toohey’e, bilgi vermemesi durumunda güvenlik ekibinin “ilişik kesme” işlemine başlayacağını söyledi. Tehdit ve baskılara dayanamayan Toohey ise mücadelesinden vazgeçti ve bankaya bilgi verdi. Buna gerekçe olarak ise hesabını kapatmak ve banka değiştirmek istemediğini gösterdi.

Toohey şunları ifade etti:

“Mücadele etmekten vazgeçtim ve onlara işlemi ‘yatırım amacıyla’ yaptığımı söyledim. Bunu banka değiştirmek zorunda kalmamak için yaptım.”

Bu hikayenin, bitcoin ve kripto paralar hakkında endişelerini açıklayan bankacılarla ve tanınmış yatırımcılarla ilgili haberlerin artmasından sonra bu denli yankı uyandırdığını söyleyebiliriz. Bitcoin’den rahatsız olanlar ona ya Jamie Dimon‘un yaptığı gibi dolandırıcılık diyor ya da Ray Dalio’nun yorumundaki gibi hayal gözüyle bakıyorlar. Ancak sonu gelmeyen tüm bu açıklamalara rağmen Bitcoin, değer kazanmaya devam ediyor.

Birçok insana göre kripto para ekosistemi, bankalara zarar verebilecek bir potansiyele sahip. Haliyle bankacıların Bitcoin’i püskürtmeye çalıştığı düşüncesi oldukça mantıklı görünüyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
Gates Vakfı’dan Yeni Ödeme Seçeneği Ripple…

BİLL VE MELİNDA GATES VAKFI, BANKA HESABI OLMAYAN İNSANLAR İÇİN RİPPLE TEKNOLOJİSİNİ KULLANAN AÇIK KAYNAKLI BİR YAZILIM YAYINLADI. 16 Ekim’de duyurulan Mojaloop adlı...

Kapat