Bitcoin’in Yakında Çıkacak SegWit2x Forku…

Çeşitli medya kaynakları boyunca dolaşan Segwit2x haber, görüş, mesajlar, rantlar ve hafızalarda artış farkettiniz. Bu medyanın bazılarını görmüş ve sanki farklı bir dil okuyor gibiyken tamamen kaybolmuş olabilirsiniz.

Tüm tartışma çok teknik olabiliyor ve çatalla ilgili r / Bitcoin’de gördüğünüz rant sayısı gittikçe artan bir endişe ile mi ilgili olmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz . Segwit2x’i netleştirmek için zor işi parçalara ayırıp, layman şartlarına göre yapacağım.

Eski Bitcoin

Günümüzün Bitcoin sürümünü “eski Bitcoin” olarak arayacağız. Şu anda, blokların boyutuna 1 MB sınırı var . Bitosin çok genç olduğu zaman ağ düğümlerinin saldırıya uğramasını önlemek için Satoshi tarafından yapıldı. Sınır olarak 1 MB seçti çünkü bloklar o sırada% 99 boştu ve gerektiğinde sistemi daha sonra yükseltmek için bol miktarda zaman olacağını umuyordu.

Bitcoin daha popüler hale geldiğinde, ağın işlenmesi için çok fazla işlem yapıldı ve işlemler yığınlaşmaya ve bir sıra oluşturmaya başladı. Bloklar her on dakikada bir keşfedildi, ancak on dakika içinde, 1 MB’den fazla işlem yapıldı, bu da gelecekteki daha boş bir bloğun çıkmasına kadar bazılarının gecikmesine neden oldu.

Tıkanıklık , bir işlemin doğrulanması için gereken süre konusunda gecikmelere neden oldu ve bir işlemdeki gönderenlere, işlem (tx) ücretini artırmak için baskı uyguladı. Bu ücret, madencileri bu işlemi mevcut bloğa dahil etmeye teşvik eder. Bloklar doldurulduğunda, orantılı olarak yeni bir bloğa dahil edilmesi gereken ücret arttı. Göndericiler daha yüksek ücret ödüyorsa, göndericiler daha az ücret ödemeyi tercih ederse, bitdoğağı işlemleri çok pahalılaşmaya başladı.

Çözüm: Segwit

Bitcoin’in Çekirdek geliştiricileri sonunda bir çözüm buldular: Ayrılmış Tanık (SegWit). SegWit, Bitcoin’in mevcut yazılımında bulunur. İşlem verilerinin imza verilerinden ayrılmasıyla çalışır; bu, bir bloğa dört katı kadar işlem yükleyebilir. Daha da önemlisi, şimşek ağı gibi ağa potansiyel gelecekteki yükseltmeleri yapma aşamasını belirleyen yazılımda birkaç diğer hatayı da SegWit.

Peki Segwit2x nedir?

Herkes SegWit’i uygulamaktan mutlu değil ve Bitcoin’in bloklarının maksimum boyutunu arttırmayı da tercih etti. Bu, yıldırım ağı kurulurken ağa büyümek için biraz daha yer açacaktır. Bitcoin’in Çekirdek geliştiricileri, öncelikle potansiyel olarak tehlikeli olan zor bir çatalı içerdiğinden, blok boyutunu artırmak istemiyorlar. Yazılımın yeni sürümlerini çalıştıran bilgisayarlar, eski (eski) sürümü çalıştıran bilgisayarlarla artık uyumlu olmadığında zor bir çatışma olur. Yanlış yapılırsa, bu gerçekten kötü şeylerin oluşmasına neden olabilir.

23 Mayıs 2017’de Digital Currency Group , New York Anlaşması’nı (NYA) yayınladı . New York Sözleşmesi Bitcoin şirketlerin çok sayıda ve Bitcoin en hashpower aşırı% 80’ini temsil madenciler tarafından imzalandı. Anlaşmanın imzacıları SegWit2x adlı bir uzlaşmayı kabul etti. Bu plan SegWit’in hemen faaliyete geçirilmesini ve bunun blok boyutunu ikiye katlamak için Kasım ayında sert bir çatalla takip edilmesini gerektirecekti.

Tekrar korunması

İnsanların sahip olduğu başlıca endişelerden biri, SegWit2x’in tekrar koruma koruması sağlamaması ( yakın zamana kadar , SegWitx için geliştirme müdürü olan Jeff Garzik’in bir opt-in yeniden oynatma koruma şeması sunduğu).

Bir tekrarlama saldırısı aşağıdaki gibi çalışır. Bir çatalın ardından Bob, çatal zincirde Alice 10 Bitcoins gönderirse, bir saldırgan bu işlemi eski zincire kopyalayabilir ve Bob’un bu zincirde de 10 Bitcoins göndermesine neden olabilir. SegWit2x, tekrar koruma koruması içermediğinden – katılmayı seçmediğiniz sürece – Segwit2x çatalı kullanıcıları bir tekrarlama saldırısına maruz bırakır.

Çatal uçların nesi var?

Çekirdek geliştiriciler, bu sert fotoğrafın çok hızlı bir şekilde (SegWit’i uyguladıktan üç ay sonra) geldiğine ve gerçekleşmesi ve kabul edilmesi için toplumun hazırlanması ve çatalla ilgili fikir birliğine varılması için çok zaman gerektiğini düşünüyor. Kripto topluluğunun bir çok üyesi zor çatallardan hoşlanmıyor çünkü çatal çatışmalar, birleşmiş bir merkezi olmayan topluluk olması gerekeni zayıflatıyor (biraz ironik).

tarif

SegWit2x, 16 Kasım 2017’de ortaya çıkacak zor bir çatal olup, iki zincirin olacağı bir sonuçla birinin Bitcoin Core (eski Bitcoin), diğeri Bitcoin’in SegWit2x versiyonu olacaktır. Çatal, madencilerin ezici çoğunluğu tarafından desteklenmeye devam ederse, “gerçek” Bitcoin hangi zincir üzerinde ciddi bir karışıklığa neden olacaktır.

Kripto cemaatindeki insanlar medium.com , reddit.com ve twitter.com üzerinde çılgınca ve bunlarla uğraşmayı sevmese de , yaklaşmakta olan bu çatal için endişelenmek için hiçbir neden yok. Unutmayın, yalnızca 21 milyon varolan bir Bitcoin var olacaktır – Bitcoin sonlu bir kaynak – deflasyona dayalı bir para birimi. yapı yerleştikten sonra her şey yoluna girer.

Bununla birlikte, güvenlik nedenlerinden ötürü kendi gizli anahtarınızı tutmak her zaman en iyisidir. Bu güvenlik önlemi özellikle sert bir çatal sırasında dikkatli olmalıdır. Fonlarınızı online olarak barındıran, örneğin Coinbase gibi bir borsada tutarsanız , sunucularında bir şeyler ters giderseniz paranızla ne yapılacağından asla emin olamazsınız – ve hepimizin biliyoruz ki bazen bazı şeyler yanlış gidiyor .

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
Tokyo’Dan Yeni Blockchain Manifestosu…

Tokyo hükümeti, yeni bir Blockchain yapısını ocak ayında açacak. Tokyo hükümeti "Blockchain Business Camp Tokyo" üzerinde Japon danışmanlı(düşünce kuruluşu) Nomura...

Kapat