Hidroelektrik Madenciliği Nedir ?

1.Hidro madencilik nedir?

Enerji tasarruflu ve yüksek karlı bir maden işletimi yapmak için hidroelektrik ve su soğutma sistemlerine dayanan kriptokrasi madenciliği yöntemini belirtir.

Basitçe belirtmek gerekirse, kriptokrasi madenciliği, yeni dijital paralar yaratma ve bu işlemleri aynı anda doğrulama sürecidir. Bireyler, Bitcoin gibi şifreleme para birimlerini, Blockchain adlı bir ağ üzerinden birbirlerine sürekli gönderiyor.

Tüm bu işlemlerin kaydını tutmak için, Blockchain ağı belirli bir süre boyunca yapılan tüm işlemleri bir listeye veya bir “blok” a toplar. Madencinin görevi, bu işlemleri onaylamak ve bunları çözerek değişmez bir kamu defterine yazmaktır. karmaşık matematik denklemleri.

Süreç, büyük miktarda elektrik yakan çok miktarda bilgi işlem gücü gerektiriyor.

2.Kriptocurrency madenciliği nasıl değişti?

İşlem hala aynı, ancak işlemlerin ölçeği çok daha büyük.

Cryptocurrency madenciliği, uzman olmayan donanımın yapabileceği bir şeydi. Bununla birlikte, pazar geliştikçe, madenciler hesaplamaları karlı bir şekilde işlemek için güçlü sistemler ve ekran kartlarına güveniyorlar.

Bundan yıllar önce, bireylerin kişisel bilgisayarlarındaki kripto para birimlerini mayınlamak karlıydı, ancak sanayi, büyük miktarda enerji kullanan büyük ölçekli madencilik çiftliklerine dönüştü. Rekabetçi kalmak için evden yapılan tek madenciler için çok pahalı hale geldi ve bu nedenle artık uygulanabilir bir seçenek değil.

Ayrıca, kriptokrasi imkânı son yıllarda patladığından, büyük maden işletmeleriyle ilgili elektrik kullanımı da var demektir. Endüstri, tükenebilir fosil yakıtlardan enerji sürmeye devam ederse, çevre kirliliği ve iklim değişikliği sera gazları gibi çevreye önemli zarar verebilir.

3.Kriptokrasi madenciliği için hidro madencilik neden önemlidir?

Enerji tüketen kriptokrasi madenciliği için çevre dostu bir enerji kaynağı sağlar.

Hepimizin daha çevreye karşı duyarlı hale geldiği bir dönemde, kriptokrasi madenciliğine karşı en büyük eleştiri, yürütmek için aşırı miktarda elektrik almasıdır.

En değerli şifre dövizlerinden ikisi olan Madencilik Bitcoin ve Ethereum, 36 milyon nüfusa sahip olan Fas ülkesi ile aynı miktarda enerji kullanıyor.

Tek bir Ethereum işlemi 53 kWh tüketir. Buna kıyasla, bir bulaşık makinesi cihazı bir yıl içinde ortalama 288 kWh tüketir. Bunun anlamı, yalnızca beş Ethereum işlemi için bir yıl boyunca bulaşık makinenizin gücünü elinize alabilirsiniz.

Ethereum ağında her gün yaklaşık 300.000 işlemin işlendiğini düşünüyorsanız , bu çok fazla bulaşık makinesidir.

Aslında, Digiconomist tarafından derlenen verilere göre, Ethereum ağı üzerindeki tek bir işlem tipik bir Amerikan evine 1.5 gün boyunca güç sağlayabilir. İşlem başına 5.5 günde Bitcoin daha fazla enerji açıyor.

Aşağıdaki tabloda, Bitcoin madencilikteki enerji tüketiminin sadece bir ay içinde nasıl büyük bir artış gösterdiği gösterilmektedir.

Bitkisel Enerji Tüketimi Endeksi Grafiği

Kriptografi olmadan, Blockchain teknolojisi güvenlik olan temel çıkarlarından birini kaybeder.

Ne yazık ki, kriptografiyi deşifre etmek için karmaşık algoritmaları çözmek, çoğu zaman yenilenemez enerji kaynaklarını kullanmaktan muazzam miktarda elektrik gerektiriyor.

HydroMiner gibi bir şirket , küresel olarak en etkili ve düşük maliyetli, yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan maden faaliyetlerini artıracak hidroenerji kullanıyor. Çevre dostu, karbon nötr ve doğaldır.

Ek olarak, madencilik ekipmanını soğutmak için su kullanmak, maliyeti Avrupa’daki ortalama elektrik maliyetlerinden yüzde 85’e kadar azaltabilir.

Çevresel açıdan bakıldığında, kriptokrasi madenciliği, yalnızca elektrik tüketimini azaltmakla kalmayıp aynı zamanda yenilenebilir kaynaklardan üreten bu tür operasyonların karbon ayak izini en aza indirgeyen daha çevre dostu bir enerji kaynağına geçmek için de önemlidir.

4. Kriptocurrency hidro madenciliğin faydaları nelerdir?

Çevre dostu enerji kaynaklarının kullanımından ayrı olarak, hidro madencilik artan güvenilirlik, maliyet tasarrufu ve gelişmiş performans sunar.

Madencilik, son derece yüksek yükler altında gün boyunca sürekli olarak çalışmak için güçlü, uzman bilgisayar ekipmanı gerektirir. Bu, aşırı ısınmadan kaynaklanan arızalar ve arızalar kriptokrasi madenciliğinde çok ciddi bir sorun oluşturduğu anlamına gelir.

Her gün, her saat kesinti bile operasyonun para kaybediyor olduğu anlamına gelir.

Hidro madencilik işleminde su soğutma sistemlerini kullanarak, maden işletme teçhizatlarının ve işlemcilerin daha düşük bir maliyetle güvenli bir çalışma sıcaklığında tutulmasını sağlar. Bu, başarısızlık nedeniyle minimum kesinti ile daha güvenilir bir maden ortamı yaratır.

Ayrıca, arttırılmış soğutma mekanizmaları sayesinde, HydroMiner, çok yüksek bir yoğunlukta tutarlı daha düşük sıcaklıklar sağlayabilir. Bu nedenle, madencilik ekipmanının performansı, tutarlı bir tempoda verebilecekleri mümkün olan en yüksek maden gücü için optimize edilebilir.

Elektrik, aynı zamanda herhangi bir madencilik operasyonunun en büyük yüküdür.

Elektrik üretiminin en ucuz, en doğal biçimlerinden birini kullanarak, yani hidroelektrik, enerji tüketimini geleneksel madencilik çiftliklerine göre önemli ölçüde düşüktür. Düşük enerji tüketimi, maliyet tasarruflarının artırılması ve yatırımcılara aktarılabilecek daha yüksek kar marjları anlamına gelir.

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
Merkez Bankası’ndan ‘Kripto Para’ Açıklaması

Merkez Bankası'ndan 'Kripto para' açıklaması Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, "Dijital paralar finansal istikrara katkı sağlayabilir" dedi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı...

Kapat