CME Group, Bitcoin‘in Vadeli İşlem Sözleşmelerine Başlanmayı Planlanıyor

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük döviz borsası işletmecisi olan Chicago merkezli CME Group (Chicago Ticari Takası) , bu yılın sonunda kripto para birimi Bitcoin‘in vadeli işlem sözleşmelerine başlanması planlanıyor.

Bitcoin’in vadeli işlem sözleşmelerine başlanması planlanıyor.

Dünyanın en büyük vadeli işlemler ve opsiyon borsası işletmecisi CME Group’tan yapılan açıklamada, bu yılın dördüncü çeyreğinde Bitcoin‘in vadeli işlemlerine başlanmasının planlandığı belirtilerek, gerekli düzenleyici kurumların onayının beklendiği bildirildi.

Yatırımcılar arasında ve finans dünyasında Bitcoin‘in saygınlığını artıracak olan bu adımla Bitcoin’in değerinin yükselerek tekrar rekor kırdığı görüldü.

CME Group, Financial Times gazetesi tarafından piyasa değeri açısından en büyük döviz operatörü olarak görülüyor.

Dünyanın en büyük vadeli işlemler ve opsiyon borsası işletmecisi de olan CME Group gibi bir finans devinin Bitcoin vadeli işlemlerine başlayacağını açıklaması, Bitcoin‘in geleceğine dair şüphesi olanların yeniden düşünmesi için büyük bir etmen.

Terry Duffy: Bitcoin vadeli sözleşmelerini uygulamaya sunma kararı aldık.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CME Group Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Terry Duffy, “Gelişen kripto para piyasalarında artan müşteri ilgisi göz önüne alındığında, Bitcoin vadeli sözleşmelerini uygulamaya sunma kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin‘in değeri Ekim ayının başından itibaren yüzde 48 artış gösterirken, bu senenin başından itibaren de yüzde 560 değer kazandı.

Vadeli işlem sözleşmesi (futures), sözleşmenin taraflarına, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi, belirlenen ileri bir tarihte, bugünden üzerinde anlaşılan fiyattan alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmedir. (Borsa İstanbul)
Daha bir ay öncesine kadar böyle bir hamle yapmayı düşünmediklerini söyleyen CME Group’un bu adımı atmasında rol oynayan en büyük etmen rekabet.

CME Group’un başkanı Bryan Durkin, Bloomberg’e sadece bir ay önce Bitcoin vadelileriyle ilgili bir adım atmayı düşünmediklerini söylemişti.

Ancak şirketin Chicago’daki en büyük rakibi olan Cboe Global Markets şirketi, Bitcoin vadelilerinin bu yılın sonunda ya da 2018’in başında işlemeye konacağını açıklaması durumu değiştirdi.

Uzmanlar, ABD’de düzenleyici kurumların Bitcoin vadeli işlemlerine fazla müdahale etmeyeceğine inandıklarını belirtirken, bu kurumların “bekle ve gör” bakış açısı içerisinde Bitcoin vadeli sözleşmelerini ilk başta yakından takip edeceklerini ve piyasalara etkilerini inceleyeceklerini ifade etti.

Dünyanın en büyük finans devlerinden biri olan CME Group’un CEO’su olan Terry Duffy, “Dijital para birimlerine olan müşteri ilgisinin büyümesiyle beraber biz de Bitcoin vadelilerini işleme koymaya karar verdik. Dünyanın düzenlenmiş en büyük döviz piyasası olarak CME Group, yatırımcılara bunun şeffaflığını, fiyat keşfini ve risk kapasitesini sağlayacak en doğal yer olacaktır” açıklamasında bulundu.

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
Hangi Kripto Borsası Mahkeme Kararı İle Kapatıldı ?
Blockchain, Suç İspatını Doğrulamaya Yardımcı Olabilir…

Büyük Britanya Adalet Bakanlığı yetkilisi, blok zincirin hükümetin güvenlik sağlamasına ve dijital delilleri doğrulamasına yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Bakanlık teknik mimarlık...

Kapat