Mimblewimble, ilk Testnetini Başlattı

Deneysel blockchain network mimblewimble testnet’te başlatıldı.

Harry Potter referanslarının yaratıcı kullanımı ile tanınan proje, geçen sene “Tom Elvis Jedusor” takma adı (Harry Potter’ın işi olan Lord Voldemort için Fransızca) geçecek bir kriptograf tarafından önerildi. Bu tür zımbalar, bazılarına aptalca gelebilirken, geliştiriciler teknoloji konusunda ciddidir – gelişmiş şifrelemeyle ölçeklenebilirliği ve gizliliği artırdığını savunuyor.

Şimdi, çabanın arkasındaki ekip, kodu teste sokmaya yönelik ilk adımını atıyor.

Kurşun geliştiricisi Ignotus Peverell tarafından açıklandığı gibi, testnet, geliştiriciler için gerçek bir para ile bir sürümü başlatmadan önce sorunları tespit edebilecek (ve düzeltebilecek) sahte paralarla dolu bir atölye sunacak.

Geliştirici, testnet (testnet1 denir) çalışırken ve çalışırken birkaç geliştiricinin kriptokrasinin benzersiz kurallarını takip eden düğümleri araştırdığını ve çalıştırdığını açıklamaya devam etti.

CoinDesk’e şunları söyledi:

“Hâlâ çok iş var, ama bizim için büyük bir dönüm noktası.”

Kullanıcılar artık bir düğümü çalıştırabiliyor ve yazılımı GitHub’da açıklanan bir süreçle “bina” yaparak Grin ağına bağlanabiliyor . Ayrıca, diğer testnet kullanıcılarına cryptocurrency simgeleri (ayrıca ‘grin’ denir) gönderebilirler.

Peverell, “Mümkün olduğu kadar çok hata raporu hazırlamayı umuyoruz, bu yüzden gözardı ettiğimiz sorunları çözmeye başlayabiliriz” dedi. “Bu noktada, bir kişi bir ana bilgisayarda eksik bir kabus olan başarısızlıkları hala bekleyebilir.”

İşlemler ve ötesi

Kısaca Peverell, testnet’in birçok versiyonunun olacağını tahmin ediyor.

“Bu bizim ilk test ağımız, bu yüzden şimdiye kadar geliştirilen her şeyi test ediyoruz: Eşler arası ağ, çekirdek konsensüs kuralları, taklit zinciri çalıştırmak için gereken şifreleme, cüzdan yazılımı” Peverell katma.

Daha sonraki sürümlerde, Lightning Networks gibi diğer işlevleri Grin’e ekleyecek olan “scriptsiz komut dizileri” gibi daha gelişmiş özellikler içerdiğini öne sürdü.

Yine de, şifreleme işlemi canlı kalmadan çok uzun olmayabilir. Peverell’e göre, ekip “2018’de bir ara” fırlatma “yapmayı hedefliyor.

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
Nasdaq Kripto Yönetmeliğine İlişkin Gizli Toplantı Notları
Nasdaq Verilerini Blockchain’e Kaydetmeyi Düşünüyor

Global borsa operatörü Nasdaq, varlık sahipliği verilerini bir blokaj zincirde saklamaya çalışıyor. Yakın zamanda ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından...

Kapat