Nasdaq Verilerini Blockchain’e Kaydetmeyi Düşünüyor

Global borsa operatörü Nasdaq, varlık sahipliği verilerini bir blokaj zincirde saklamaya çalışıyor.

Yakın zamanda ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayımlanan patent başvurusunda şirket, sahiplerinin varlıklarına erişmesine izin vermek için dijital cüzdan kullanmanın yanı sıra bir varlığın kime ait olduğunu kaydetmek için nasıl dağıtılmış bir şifrelemenin  nasıl kullanılacağını açıklıyor.

Uygulamaya göre:

“Belli varlıkların sahipliği ile ilgili bilgiler (örneğin bir şirketteki hisse senetleri vb.) Bir blokajta saklanır ve bu mülkiyet bilgisi kullanılarak çeşitli veri işleme işlemleri (” uygulama işleme “olarak geçecektir) gerçekleştirilir.

Uygulama, bir bloğun kötü amaçlı aktörler tarafından değiştirilemediğinin varlık mülkiyet verilerini korumada etkin bir güvenlik fonksiyonu olarak hareket ettiğini belirten, her bloğun şifreleme karma değerini cazip bir özellik olarak not eder.

Uygulamaya göre, kullanıcıların bir kamusal blok zinciriyle bile mahremiyetini koruyabileceği gerçeği yalnızca teknolojinin cazibesine katkıda bulunuyor.

Nasdaq, uygulamaya göre, her bir düğümün blok zincirinin bir kopyasını içereceği dağıtılmış bir ağa başvuracaktı.

Nasdaq, sahiplik bilgilerini depolamak için dağıtılmış defterlere bakıyor, ancak bu teknolojiyi zorunlu olarak üstlenmiyor.

Uygulama, “Blok zincir gibi dağıtık defteri teknolojileri büyük potansiyel gösterirken, bu teknolojilerin performans, verimlilik ve kabiliyetlerinde daha fazla gelişme gerektiğinde” belirtiyor.

Borsa daha önce blok zincir teknolojisi ile ilgili endişeleri dile getirdi. Bu ayın başlarında, Nasdaq Clearing’in ürün geliştirme sorumlusu Gustaf von Boisman, teknolojinin mevcut sistemlerine derhal uygulanamayacağını söyledi .

O dönemde Boisman, sorunların blok tabanlı sistemlerin diğer mali sistemlerle entegrasyonu etrafında döndüğünü söyledi.

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
Man Group, Bitcoin Ticaretine Başlamayı Planlıyor

Bir İngiliz hedge fonu olan Man Group, CME Group'un ayarlanabilir vadeli işlem borsası açma planları onaylanırsa Bitcoin ticaretine katılacak. Business...

Kapat