Uzmanlara Göre, Blockchain Teknolojisi Uluslararası Ticaret Akışlarını Hızlandırabilir

IBM ve WEF’den uzmanlar, Blockchain teknolojisi sınır ötesi ticaret işlemlerinin, özellikle de belge onay süreçlerinin yürütülmesini kolaylaştırmak için gereken her şeye sahip olduklarını söyledi.

Blockchain, kriptokrasideki temel teknolojidir, örneğin Bitcoin.

IBM’in Blockchain Solutions Başkan Yardımcısı Ramesh Gopinath’e göre,nakliye işlemleri için büyük miktarda kağıt belgeleri fiziksel olarak hareket ettirmek için kullanılan geleneksel yöntem dolandırıcılık, insan hatası ve kasıtsız gecikmelere karşı çok savunmasızdır.

Ek olarak, dokümantasyonun işlenmesi, taşınması, denetlenmesi ve güvence altına alınması için idari maliyetler çok yüksektir.

Bu arada, Tedarik Zincirleri ve Lojistik uzmanı Wolfgang Lehmacher, Blockchain teknolojisi veya dijital defter teknolojisi (DLT), akreditif gibi finansal araçlar vasıtasıyla yavaş yavaş ama emin adımlarla nakliye taşımacılığı sektörüne girmenin yanı sıra konvansiyonel ticaret ve sevkıyat belgelerini sayısallaştırarak da gerçekleştirdiğini söyledi.

Nakliye işlemlerinde Blockchain kullanımını test etmek için projeler başlattı. Danimarka denizcilik şirketi Maersk, teslimatların izlenmesine yönelik Blockchain tabanlı yaklaşımı test etmek için IBM ile birlikte çalıştı.

Londra’da kurulan Everledger, Blockchain’in elmas gibi değerli varlıklarını izlemek ve korumak için pilot kullanımını da yaptı. Güney Koreli işletmelerin konsorsiyumu, sevkıyat siparişinden, kargo teslimatına kadar soğutulmuş konteynerleri takip etme teknolojisini kullandı.

Bu yılın başında Wolfgang Lehmacher, teknolojinin geleneksel ticaret engellerini nasıl aşabileceğine odaklanan Blockchain’in uluslararası ticaretteki faydalarını keşfetti.

Blockchain, uluslararası ticarette çeşitli fırsatları genişletmeye, aşırı işlemleri ortadan kaldırmaya ve genelde uluslararası ticaret ve operasyonlarda ortaya çıkan maliyetleri en aza indirmeye yardımcı olur.

 

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
İnternet Arşivi Artık Bitcoin Cash ve Zcash bağış olarak Kabul Ediyor

İnternet Archive dijital para birimlerini yer verdi.Bitcoin cash ve Zcash faaliyetlerini korumaya yardımcı olmak için bağışta isteyen destekçileri için ödeme seçenekleri olarak. İnternet Arşivi...

Kapat