IOTA, Microsoft’da Veri Paylaşım Değişikliği

Gün güne büyüyen IOTA adlı girişim Microsoft, Fujitsu ve 20 farklı şirketle bir araya geldi. Ortaklığın sonundaysa Internet of Things (IoT) projesi kapsamı altında kurulacak olan bir yazılım satış platformu hazırlanacak. Bunu diğer platformlardan farklı yapan bir şey var; veri tamamen paylaşımlı kayıt teknolojisi (distributed ledger) ile saklanacak.

IOTA, bu sonbaharda, token satışında aynı adı taşıyan simgelerini zaten yayınladı. Şirket, Blockchain teknolojisi evriminde ‘karışıklık’ denilen daha iyi bir seçenek olarak gördüğü şeyleri yarattı . Bu sistem sayesinde şirket, bağlı cihazların, çeşitli veri setlerini aktarabilmesi, satın alabilmesi ve satabilmesi için bir yol oluşturuyor ve çoğu zaman kullanılmayan verilere erişimi sağlamalı ve hepsi önemli bir güvenlik içerisindeydi.

Platformun bir demosunun Ocak ayına kadar sürmesi planlanıyor ve şirketler, yeniliklere katılmanın bir yolu          olacak. Ortaklar, platformun nasıl çalışmaya devam ettiğini de etkileyecek. IOTA kurucularından David Sønstebø şunları söyledi:

“Hedef, araştırmacıların ve hatta hobi çalışanlarının katılımını sağlamanın yanı sıra bir iş veri ekonomisinin bir kombinasyonunu sağlamaktır. İnce taneli ticaret erişimini mümkün kılmanın güzelliği, tamamen yeni bir paradigma olduğunu bilmemiz dışında, kimin veya neyin nasıl kullanılacağını gerçekten bilmiyoruz “dedi.

Projede Büyük Şirketlerin de Rolü Var

Microsoft ve Fujitsu’nun dışında projenin gösteriminde birkaç büyük şirket daha yer alacak. Bunlardan bazılarıysa AccentureBoschDeutsche Telekom ve PwC olarak sıralanabilir. Microsoft’ta blockchain uzmanı olan Omkar Naik de şirket adına “IOTA Foundation’ın yeni veri paylaşım platformu projesinde yer almaktan büyük şeref duyuyoruz” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

“Bu yeni nesil teknoloji, birbirine bağlı ve akıllı bir dünyanın oluşumunu hızlandıracak, aynı zamanda Blockchain teknolojisinin de önüne geçerek kullanıcılarımızın yaşadığı gerçek dünya sorunlarına yenilikçi çözümler, uygulamalar ve denemeler getirecek.”

Projenin deneme versiyonu 2018 Ocak ayına kadar çalıştırılmaya devam edecek. Bu süreç boyunca IOTA, şirketlerin ve bireysel kullanıcıların platformdan nasıl yararlanabileceğini göstermek adına birçok blog yazısı yazacağının ve örnek senaryolar oluşturacağının sözünü vermiş.

Projede yürütülecek olan ilk denemeler için IOTA bütün verilerin ‘eşit değerde’ tutulacağını, ancak bunun gelecekte değişebileceğini söylüyor. Schiener konu üzerinde şöyle bir açıklamada bulunmuştu:

“Konseptin işe yaradığını kanıtlamak için yapılacak olan bu denemede bütün veriler eşit değerde tutulacak. Sonraki denemelerde ise veriye değer biçen basit bir teklif mekanizması oluşturduk, bu da daha kompleks veri setlerinin sorgulanmasını kolaylaştıracak.”

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
Bitcoin Cash, Blok Boyutunu Arttırmak İstiyor

Bitcoin nakit geliştiricileri gelecek sene cryptocurrency'ların blok boyutunu tekrar artırmak için "geçici olmayan" planlar yapmışlardır. En azından, bitcoin offshoot'un ana geliştirici...

Kapat