Fed Başkan Yardımcısı: Kripto Para Birimleri Finansal İstikrarı Tehdit Ediyor

ABD Federal Rezerv denetiminden sorumlu başkan yardımcısı Randal Quarles, sayısal para birimleri finansal istikrarı sağlamak için bir tehdit oluşturabileceğini belirtti.

Perşembe günü düzenlenen 2017 Mali İstikrar ve Fintech Konferansı’nda konuşan Quarles, özel merkezsiz para birimlerinin, genişledikçe geniş finansal sistem üzerinde “yayılma etkileri” oluşturabileceğini söyleyerek kriptokratların yükselişine karşı uyarıda bulundu.

Onların oynaklığı ve herhangi bir kurum ya da fiziksel varlık tarafından desteklenmedikleri gerçeği, onları ele almayı zorlaştırıyor, bu da acil bir durumda ne olacağı belli olmadığı anlamına geliyor.

Konuşmasında şunları söyledi:

“Risk yönetimi hafifletici olabilir ancak eğer bir ödeme sistemindeki merkezi varlık, terslik döneminde ABD doları için istikrarlı bir döviz kuru ile öngörülebilir şekilde geri alınamazsa, ortaya çıkan fiyat riski ve potansiyel likidite ve kredi riski büyük bir meydan okumadır sistem için. “

Quarles, dijital para birimleri karşısında uyarıda bulunarken, dikkat notunun, “sıkıntılar yaşanmak için nasıl tepki vereceğine dair bir anlayış eksikliğini yansıtıyor” diyerek, “ödeme sisteminin zamanında stres.”

Fedcoin? Yavaş gitmek

Ayrıca, özellikle nakitlerin belirgin şekilde kullanıldığı ülkelerde, kendi merkez bankalarının kendi şifrelemelerini yayınlamadan önce “kapsamlı incelemeler ve istişareler” önerdi.

Quarles, bu tür para birimlerini çok hızlı bir şekilde dağıtmanın sakinleri korkutup ekonomik faaliyete düşmesine yol açabileceğini belirtti. Ve “kanıtlanmamış teknoloji” nin konuşlandırılması potansiyel olarak başka sorunlara neden olabilir.

Quarles, kripto para birimlerini her çeşit federal para sistemi olarak kullanmaya karşı dikkatli olmakla birlikte, dijital para birimlerini uzlaştırma süreçleri için “güvenli sınırlı amaç” araçlar olarak kullanma fikrini desteklemektedir.

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
İngiltere Bankasından Bitcoin Açıklaması:Küresel Ekonomiyi Tehdit Etmedi.

Bank of England Vali Yardımcısı Sir Jon Cunliffe, önde gelen kriptolanabilirlik Bitcoin'in piyasadaki mevcut olağanüstü performansına rağmen küresel ekonomi ve finansal kurumlar...

Kapat