Blockchain Devriminin Etkileri Nelerdir ?

Blockchain Devriminin Etkileri

Internet, hayatlarımızı nasıl yaşadığımız yolunda devrim yarattı. Bilmemiz gereken her şey sadece bir düğmeye dokunmak veya bir fare tıklamasıdır. Bir dünya imkânı açtı ve işletmeler ve bireyler, birçok işlemi düzene koyma şansı sundu.

Blok zincir teknolojisi, dijital evrimimizin çığır açan bir parçasıdır. Hükümetler ve finansal kuruluşlardan bağımsız olarak verimlilik, güvenlik ve merkezi olmayan bir çalışma şekli sunarak iş yapma şeklimizi tamamen değiştirecektir.

Bu yılın Inspirefest sırasında Citi’deki Kıdemli Yenilik Müdürü Amor Sexton eşsiz bir karşılaştırma ile blok zincirin etkilerini tartıştı.

 

“50’li yıllara gelindiğinde, nakliye yüzyıllar boyunca yapılmış gibi yapıldı; yük kutusu ile bir gemi variline yüklendi, kutu sandık ve kutu ile kutu. Deniz Tetrisi için çok yavaş bir oyun “diye başladı.

Hırsızlık da bir konuydu.

“Bir liman işçisinin günde 20 dolara, eve götürebileceği kadar çok kazandığını söylediler” diye devam etti Sexton.

1956 yılı, bu sistemin nakliye kabının icadıyla değiştirildiğini gördü;

“Kilitlenebilen ve bir kamyon ile bir gemi arasında mal taşımak için kullanılabilecek basit bir metal kutu”.

Bu görünüşte basit kutu, hırsızlık ve yükleme sürelerinde önemli bir azalmaya ve verimlilik ve ticarette büyük artışlara neden oldu.

“Veri, yeni global emtia, dijital çağın petrolü ve büyüme ve değişimin önemli bir sürücüsü olarak tanımlandı ve tıpkı üretim iyi kalitede ham maddelere dayandığı gibi, küresel veri ekonomisi, gerçek zamanlı erişimle güçlendirildi Doğru verilere “, Sexton karşılaştırmasını açıkladı.

“Taşıma konteynırları, tüm küresel malları daha güvenli ve verimli bir şekilde taşımak gibi, blok zincir bu yeni dijital ürünün daha verimli ve güvenli bir şekilde aktarılacağını da sözlerine ekledi.

Sexton’a göre, çok çeşitli dijital defter kayıt defterleri var ve daha sonra ağları bloke ediyor olsa da, hepsinin ortak bir benzerliği var.

Blockchain bunu yapar

“Tek bir veri kaynağı sağlayarak, ağdaki tüm katılımcıların görebildiğini, katkıda bulunabileceğini ve bunun doğru olduğuna güvenebileceğini” söyledi.

Bu tür bir teknoloji, genellikle işlemleri doğrulamak için gerekli olan orta adamı veya üçüncü tarafı ortadan kaldırır. Bu eliminasyon, daha etkin, verimli ve düşük maliyetli bir çözümün yolunu açar.

Bununla birlikte, blok zincir teknolojisi, birçok avantajı olsa bile, her şirket için uygun olmayabilir.

Sexton, “Bazı kullanım durumları bu eşsiz teknolojiden fayda sağlayabilirken, bazıları başka bir şeyle de aynı şeyi yapıyor” dedi.

“Blok zincirinin benzersiz faydalarından gerçekten yararlanabilmek için bilgi veya değer olsun, işlemin temel konusu dijital formda aktarılabilen dijital uçtan-uca bir işleme sahip olmanız gerekmektedir; sürecin herhangi bir manuel kopması etkinliği azaltır ve kayıtların doğru olduğunun kesinliğini de etkiler “dedi.

Ek olarak, küresel evlat edinme, birkaç kilit konuya bağlıdır. Blockchain teknolojisi, bazı sektörlerde gerekli olan bir gizlilik seviyesi ile şeffaflığın son derece arzu edilen satış noktasını sinirlendirmeli ve “şeffaf hale getirmelidir”.

Blok zincirinin doğası, unutulma hakkını veya silme hakkını talep eden AB veri koruma kanunlarına aykırıdır. Çünkü blok zincir, kayıtların silinmesine veya unutulmasına asla izin vermeyeceği için, veri yasalarına uymaya devam ederken, blok zincirinin günlük yaşama uygulanmasına derinlemesine düşünce ve düşüncelerin verilmesi gerekir.

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
Ukrayna'dan Sahte Kripto Para Borsasına Operasyon !
Hackerlar Zcash, Ethereum ve Bitcoin Cüzdanlarından 150.000 Dolardan Fazla Çaldı

Hackerlar Zcash, Ethereum ve Bitcoin Cüzdanlarından 150.000 Dolardan Üstüne Çaldı Anonim bir grup korsan kümesi Bitcoin, ZCash, Ethereum ve Monero...

Kapat