Brett King: Bankacılık artık bildiğimiz gibi olmayacak

Brett King, finans sektöründe geniş deneyim sahibi yazar, konuşmacı ve radyo sunucusudur. Deloitte , Finansal Hizmetler Yenilik Merkezi ve Breaking Banks Radio ile çalıştı . Ayrıca bir mobil bankacılık uygulaması olan Moven’de Kurucu ve İcra Kurulu Başkanlığı yapıyor.

King, bankacılık sisteminde yeniliklerin savunucusu. Kitaplarına, röportajlarına ve konuşmalarına – son zamanlarda 20/20 Ekim’de Para’da – ortaya attığı temel fikir , bankaların hakimiyetlerini kaybediyor olması ve büyük olasılıkla “bankalar olmadan finansal teknolojilerin” yeni bir dönemini göreceğiz. çok yakın gelecekte hizmetler.

Ona bankacılık geleceğinin nasıl göründüğünü ve Blockchain’in onunla bir ilgisi olup olmadığını sormaya karar verdik .

Cointelegraph: Bankacılık sisteminin gelecekte daha az ilgili olabileceğine inanıyoruz. Bunu neden düşünüyorsun ve gelecekte ne gibi bir gelecek var?

Brett King: Finansal hizmetler deneyimi açısından önde gelen yeniliklerin çoğunun, bankaların bilmediği teknoloji katmanlarıyla gerçekleştiği gerçeği değil. Tarihsel olarak ispatlanmıştır. Şu anda finansal hizmetlerde yaşadığımız bozulma seviyesi için emsallere bakın. Motorlu araçların tanıtımı ve bunun etrafındaki sistem değişiklikleri – insanların yolculuk şekillerini değiştirme, araç için yakıt almak için benzin istasyonlarına erişim, insanları sürmeye öğretme vb. Yollarla değiştirmek gibi daha önce meydana gelen bozulma seviyesini hatırlamaya çalışın.

Şu anda finansal hizmetlere bakarsanız Blockchain, yapay zekaya sahibiz, kimlik yönetiminde değişiklikler, para gönderme şeklindeki değişiklikler, değer mağazalarına gerçek zamanlı erişim biçimindeki değişiklikler var. . Gerçek zamanlı dünyada finansal hizmetler vereceğimiz bu deneyim katmanın neredeyse tamamı bankalara ait değildir. Bu bir zorluk.

Artık sahnenin arkasında olacağını iddia edebilirsin. Ancak bugün global olarak gördüğümüz en hızlı büyüyen kuruluşlar da bankalar değil; Onlar fintechs, Apple Pay veya Alipay gibi teknoloji parmakları konum .

Gelecekte finansal hizmetlere erişebileceğiniz tüm önemli yollara baktığınızda, trendin bir bankaya dönüşmekten uzaklaştığını görürsünüz.

BT: Bankalar artık ön planda olmayacak mı?

BK: Bankacılık yeni bir hayat gömer. Ancak bankalar eskimiş olmak istemiyorlar. Peki onları nereden buluyoruz? Anahtar konu, teknoloji liderliğindeki bankacılık dünyasına destek sağlamak için banka mimarisini ve altyapıyı kullanıp kullanamayacağınızdır. Bununla ilgili sorun, bugün bankacılıkta altyapımızdır – eski mimariler, sahip olduğumuz değişiklikler ve ihtiyaçlara çok cevap vermemektedir.

BT: Gömme teknolojileri yardımcı olabilir mi?

BK: Bence, 12-13 yıl öncesine bakarsanız, 2030 deyin, muhtemelen bankalardan bağımsız olarak günlük bankacılık hizmetlerini kullanacak olan 2 milyar insana sahip olduğunuzu söyleyebilirim. Bu sayede, teknolojilerle sağlanan banka dışı finansman yeteneklerini kullanarak dünyada hayatta kalacaklar.

CT: Yani bankalar onun arkasında bile olmayacak mı?

BK: Hayır, onlar buna karışmazlar. Bir ortaklık olarak bankacılık olabilir, Alipay’nin bir bankayla yaptığı gibi onlar için bir miktar para saklayan bankacılık olabilir. Bu onları öncelikli altyapı haline getirmez.

PIC

CT: Blockchain teknolojisi bankaların yerine geçebilecek bir rol oynayabilir mi?

BK: Blockchain mutlak bir anahtardır. Bir örnek verelim. Internet’in Şeyleri (IoT) ve ilgili teknolojiler hakkında çok şey konuştum , böylece IoT cihazlarının ticaret yapmasına izin verdim. Örneğin, yol ücretlerini ödeyen özerk bir araçtır veya Über tarafından bir süper şarj istasyonunda elektrik ödemesi ya da mal ve hizmetleri teslim etmek için kiralayabileceğiniz bir Amazon drone ödemesi yapılır. Ve bu cihazlar gerçek ticaret işlemlerinde yer almaktadır.

Ancak bu cihazlara nasıl banka hesabı vereceksiniz? Kimlik belgesi yok, sürücü belgesi yok. Böylece, Blockchain, geleneksel sistemlerle yapamadığımız o tür kullanım vakaları için genişletilebilirlik sağlamanın bir yolu olacak.

CT: Bu gibi durumlarda, Blockchain teknolojisinde bu tür şeylere kimlik kazandırmak mümkün mü?

BK: Doğru ve değerli mağazaları da.

CT: Büyüleyici! Son soru, neden Blockchain teknolojisi ICO’ları ivme kazanıyor?

BK: Ekosistemleri düşünme şeklimizle şu anda bir grup alanda yenilikler görüyoruz. Amazon, Uber, Airbnb gibi yeni ekosistemlerin veya platformların kendi pazar yerlerini oluşturduğu platformlar ortaya çıkıyor.

Sadece ICO olgusuna bakarsanız, mülkiyet yapıları oluşturma veya yararlanma konusunda yeni yollar bulacağımız ve geleneksel girişim sermayesi piyasalarının ve borsaların ötesine geçen doğal bir gerçektir. Çok erken borsaların bile birçok açıdan oluşumu ICO pazarının şekillenmesini izlemektedir.

Blockchain ve ICO’lara sahipken mülkiyete sahip olursanız, geleneksel pazarlar tarafından tanımlanmayan coğrafyalarda katılım sağlayabilirsiniz. Öyleyse soru şu ki, Blockchain işinin sahipliğini sınırlarken sınırlamalısınız? Neden ABD pazarında veya Hong Kong pazarında bir halka arz gibi spesifik bir pazarda olması gerekiyor; Gerçekten mantıklı değil. Küresel bir IP temelinde etkinleşebilecek olan crowdfunding ile bağlantılı bir borsa gibi bir şeye ihtiyacımız var.

Ve bu konuda konuşursak, ICO böyle görünüyor. Bence bu, bu tür dinamik işletmeler için IP katmanı üzerinde sahiplik yaratma düşüncesinin doğal bir ilerlemesi.

Zorluklar olmadan – yasal olarak ve benzeri bir şey olmayacağını düşünüyorum, ancak önümüzdeki 20-30 yılda çok ilginç bir evrim olacağını düşünüyorum dedi.

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
Venezuela Bitcoin Madenciliğini Düzenleyecek

Ülkedeki tüm Bitcoin madencilerinin kayıt olması gerekecek. Kayıt, ülkedeki kriptokrasi madenciliğinin vergilendirilmesi ve düzenlenmesi için tam bir hukuki çerçevenin geliştirilmesinin ilk...

Kapat