Malezya Bakanı: Bitcoin Ticaret Yasağı Planlanmadı

Malezya’nın maliye bakanı, teknoloji konusunda temkinli davranmasına rağmen, hükümetin bitcoin para ticaretini ve diğer kripto para birimlerini yasaklamayacağını söyledi.

Malezya Rezervine verdiği röportajda Johari Abdul Ghanis, “finansal sistemin kamu yararına ve bütünlüğüne karşı bir denge oluşturmanın önemine” dikkat çekti; kripto para birimlerine yasaklamanın fintech inovasyonuna zarar vereceğini de sözlerine ekledi.

Johari haber kaynağına şunları söyledi:

“Kamu yararına olduğu düşünülen yenilikleri durdurmak veya durdurmak yetkililerin niyeti değil.”

Ancak Johari, ülkenin merkez bankası olan Bank Negara Malezya’nın (BNM) gelecekte kriptokrasi değiş tokuşlarının müşterinin durum tespiti yapmasını ve şüpheli işlemlerin raporlanmasını sağlayacağını belirtti.

Johari, herhangi bir yatırım planında olduğu gibi “bu tür planlarla ilişkili herhangi bir riskin etkili bir şekilde içerildiğinden emin olmak için uygun düzenleme ve denetime ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

Bakan, mali verimliliği artıracağını ve finansal aracılık işlemlerini daha sorunsuz hale getireceklerini söyleyerek, Fintech’in yenilikçiliğin Malezya için önemini daha da ileri sürdü. Mike, Dijital para birimleri ve e-cüzdanların Malezya’nın sayısallaştırma yol haritasına eklenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sonuç olarak,  Johari, yetkililerin yeni politika ve yönetmelikleri getirmeden önce kripto para birimleri hakkında bilgi sahibi olmalarının önemli olduğunu savundu.

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
David Stockman’ın Bitcoin Yorumu

Geçtiğimiz yılın en gözde yatırım aracı olan Bitcoin üzerindeki tartışmalar bitmiyor. Bitcoin yatırımlarını eleştirenler kervanına son olarak ünlü ekonomist ve...

Kapat