Ethereum Ağına Saldırı İddiası

Ethereum Ağına Saldırı İddiası

Ethereum ağındaki bir hesap cüzdanlar arasında rastgele aktarımlar yaparak ağda aşırı yükleme yaşanmasına sebep oluyor.

Ethereum ağı yeniden bir spam saldırısı altında olabilir. Ağdaki tek bir adres yüzde 24.85 oranında gaz tüketerek işlem gönderiyor ve alıyor. Yüzde 24.85 oranındaki gaz kullanımı zirve noktadaydı ve bu oran zaman içerisinde düşmeye başladı. Bu oran aslında epey dikkat çekici çünkü en çok kullanılan uygulamalar dahi ağdaki gaz tüketiminin yüzde 20’sini oluşturuyorlar ve bu durumun da epey istisnai olduğunu söyleyebiliriz.

Ethereum ağına önceden de aşırı yüklenmeler oluyordu ancak bunların çoğu ya airdroplar ya da diğer projelere bağlı işlemler nedeniyle gerçekleşiyordu. Ancak bu seferki durum düpedüz spam saldırısı gibi görünüyor. Etherscan’e gelen bir yorum şu şekilde:

“Bu ne? Tüm ağı spamlıyor. PlayerBook klonu gözüküyor ama çok anlamlı şeyler yapmıyor çünkü garip garip isimlerle kayıt yapıyor.”

Başka bir kullanıcı ise bu adresten yapılan işlemleri takip etti ve bazı cüzdan adreslerine tekrar tekrar rastlamanın mümkün olduğunu fark etti:

“İçinde 150-200 bin civarı Ethereum bulunan bir yüzük cüzdan sistemi bota bağlanmış. Botlar rastgele adresler alıp rastgele miktarlarda ETH gönderiyorlar ki bu da blok geçmişini takip etmeyi zorlaştırıyor.”

Ethereum ağında son 24 saatte yapılan işlemlerin sayısının da kısmen fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ancak işlem sayıları hala 700 binin altında. Ethereum ağında hızlı işlem yapmak için ödenen ücrette küçük çaplı bir artış yaşandı ama bir işlem için ortalama ücret hala 0.017$ civarında. Ancak daha hızlı şekilde işlem gerçekleştirmek isterseniz daha yüksek bir ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Şu anda Ethereum ağında yapıldığı düşünen spam saldırısı kim tarafından gerçekleştiriliyor bilmiyoruz ancak bunu yapan kişi/kişiler tahmini olarak 20 bin dolar civarında masraf yaptılar.

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
İspanya Merkez Bankası Raporu: Para Politikasını Yönetmek ,Kripto Para Birimleriyle Daha Kolay
İspanya Merkez Bankası Raporu: Para Politikasını Yönetmek ,Kripto Para Birimleriyle Daha Kolay

İspanya merkez bankası Banco de España (BDE), devlet tarafından yayınlanan kripto para birimlerinin para politikasını daha etkin bir şekilde yönetebileceği...

Kapat