Blockchain Veri Hırsızlıklarına Çözüm Olabilir mi ?

Facebook kısa süre önce Amerikan borsa tarihinin en büyük düşüşülerinden birini yaşamıştır , piyasa değerinden 125 milyar dolar kaybetmiştir.

Bazı analistler, sosyal ağ devinin çöküşünü tahmin edecek kadar ileri giderler. Platformun kötü bir şekilde yaşlandığını ve gittikçe daha fazla sayıda gencin “Facebook-nevers” haline geldiğini savunuyorlar.

Facebook’un yaşı olan 12 yılın internet çağında bir asır olduğu ve birçok kullanıcı için cazibesini yitirmiş olabileceği doğrudur. Ayrıca bir dizi gizlilik skandalları da vardı ve AB’nin GSYİH ‘nın 1 milyondan fazla kullanıcısına yaptığı mal girişini kabul ediyor.

Ancak hisse senedi değeri ve gelir rakamları bir yana, bu daha geniş bir teknolojik etkiye sahip olabilirdi.

Facebook sadece fikirlerimizi, resimlerimizi ve yorumlarımızı saklamakta ve sergilemekte, dünyanın en büyük kimlik depolamasıdır: isim, profil, konum, giriş ve şifre gibi bilgiler.

İşlemi hızlı bir şekilde yapmak için bir satıcıya her giriş yaptığınızda tıkladığınız “Facebook ile giriş yap” düğmesinin olduğunu biliyor musunuz ?

Yakında yok olabilir. Ve bu hiç de kötü bir şey değil , Facebook’un kişisel verilerimizi güvenli bir şekilde saklama yeteneğine olan güvenimiz her geçen gün azalmaktadır.

Sosyal medyada Facebook’un baskın rolünün yerini gelecekte daha yeni bir katılımcı alacak. Kullanıcıların belirli bir temaya ya da teknolojik yaklaşıma odaklanan çeşitli özel  platformlarına geçtiklerini daha çok göreceğiz. Benzer şekilde, Facebook’un kişisel veri yönetimindeki rolü, bir takım alternatif sağlayıcılara transfer olabilir.

Blockchain daha sonra kişisel bir veri yönetimi çerçevesi oluşturmak isteyen herkes için bariz bir seçimdir. Sadece akıllı sözleşmelere dayanan otomatik süreçlerle işlevselliğini optimize etmekle kalmaz, aynı zamanda güçlü güvenlik üzerine şeffaflık sağlayarak kullanıcının verilerini çevrimiçi saklama güvenini yeniden kazanabilir.

Her şeyden önce, blockchain kullanıcıları kişisel verilerinin kontrolüne geri getirebilir.

Kişisel verilerimizi de depolayan bankaların veya telekom operatörlerinin yeni sağlayıcılar haline gelmesi olasıdır ve belki de onlara, Facebook’a güvendiğimizden daha fazla güveniriz. İş ortaklarına kişisel hizmet olarak veri sağlayan gelir elde edebilirler.

İşte nasıl işe yarayabilir:

Bir kullanıcı bir banka veya telco ile bir hesap açtığında, dijital bir kimlik oluşturulacaktı. Özel anahtarı kullanıcıyla telefonlarında, kredi kartlarında veya diğer cihazlarda güvenle saklanabilir. Sağlayıcı daha sonra dijital kimlikten bir ortak anahtar kullanarak sanal bir kimlik oluşturur.

Kullanıcı, kimliklerini tanımak isteyen bir satıcıyı ziyaret ettiğinde, satıcı sitesi, kimlik sağlaması için kimlik sağlayıcısı tarafından sağlanan bir uygulamayı çalıştırmaya başlar. Defter girişinin bir kopyası satıcı site uygulamasına gönderilir. Artık satıcı uygulaması, aynı sanal kimlik için tüm girişleri arayabilir.

Sanal kimlik oluşturulduktan sonra, satıcının, kullanıcıya ait olduğunu bilmesi gerekir; böylece uygulama, sanal anahtardan genel anahtarı alır, bir sorunu şifreler ve özel anahtarı kullanarak şifresini çözen kullanıcıya gönderir. yanıt verir. Şimdi satıcı sitesi, daha sonra defterin kendisinde saklanan sanal bir kimlik üretir.

Defter, işlem tarihçesini elinde tutacaktı, bu yüzden neyin neyi, neyi, ne zaman sorduğunu kim bilir, nihayetinde kontrol edeceğiz. Daha iyi oluruz ve kimlik sağlayıcı bu modelle hala kazanabilirdi.

Aktivistler blok zincirini kişisel verilerin saklanmasında ve değiştirilmesinde tüm aracıları elimine etmek için bir araç olarak görüyor ve bir kamu blok zinciri ağı üzerinden akışlarını yöneten açık kaynaklı uygulamalarla bir gelecek görüyorlar. Bu nedenle ticari kimlik sağlayıcılarının rolünü dışlayan bir vizyon vardır.

Blockchain üzerine inşa edilen nihai çözüm ne olursa olsun, kullanıcılar kesinlikle fayda sağlayacaktır.

Facebook aynı zamanda blockchain’i onaylayacak mı?

Şirketin en üst düzey yöneticilerinden David Marcus, kısa bir süre önce, “Facebook’tan blok zincirden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı keşfetmek için küçük bir grup oluşturmaya başladı” dedi.

Comments (No)

Leave a Reply

Önceki yazıyı okuyun:
Litecoin Fiyat Analiz
Litecoin Fiyat Analizi

LTC fiyatı bugün düşüş eğilimi gösteren 63,26 $ seviyesine geriledi. RSI periyodu 14, pazarın piyasaya hakim olmasını bekleyen boğaların piyasada...

Kapat