Azerbaycan Merkez Bankası , Blockchain Teknolojisini Kullanacak

ABD’li teknoloji devi IBM’in Azerbaycan Merkez Bankasına (CBA) ülkenin mevcut altyapısına blok zincirleme teknolojisini uygulamada yardımcı olduğunu iddia ederek, ülkenin yeni teknolojinin etrafında dönen bir modernizasyon geçirdiğine işaret ediyor.

IBM Azerbaycan Ortaklığı Hareket Halinde

IBM-Azerbaycan ortaklığına ilişkin raporlar , Ortadoğu ve Orta Asya merkezli bir kuruluş olan Trend News Agency’nin bir raporundan geldi. Raporda , CBA Bilgi Teknolojileri Dairesi Müdürü Farid Osmanov’un açıkladığı bir rapor yayınlandı. 9 Ekim ‘de Bakü \’ nün başkenti Bakü \ ‘de düzenlenen bir etkinlikte ortaklık.

Rapora göre, Osmanov programın ülke ekonomisinin etkinliğini büyük ölçüde artıracak beş yıllık bir plan olduğunu söyledi.

“İlk yön, dijital dönüşüm planlarına karşılık geliyor. Bu girişim, ülke ekonomisinin ve bankacılık sektörünün gereksinimlerini ve ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan beş yıllık bir plan çerçevesinde uygulanacak ”dedi.

CBA, bankaların daha iyi bir bankacılık deneyimi ve daha verimli bir sistem sağlamak için müşteri bilgilerini toplamasına, saklamasına ve analiz etmesine olanak tanıyan yeni bir sistemi hayata geçirmek için çok sayıda ticari banka ve devlet kurumları ile birlikte çalışacak.

“İkinci yön, dijital bir kimlik sisteminin geliştirilmesidir. Bunun üzerine yaklaşık 10 ticari banka ve 15 hükümet kuruluşuyla birlikte çalışıyoruz ”dedi.

Nakit dışı ödemelerin kullanımını tartışırken, Osmanov özellikle blockchain teknolojisinden bahseder, ancak ülkenin nakit işlemlerinin yerini almak için kripto para kullanma yönünde bir hareket düşüncesinin olup olmadığı belirsizdir.

“Nakit dışı ödeme için devlet programında blockchain teknolojisinin kullanımı belirtilmiştir. Ana hedef, ticari bankaların müşterileri ile birlikte çalışabilmeleri ve onlara hizmetlerine zamanında erişebilmelerini sağlamak ”dedi.

IBM, ortaklığın doğru olduğunu henüz doğrulamamıştır ve şu anda ortaklığın Osmanov’un yorumlarının yanı sıra katılaştırıldığına dair başka bir kanıt bulunmamaktadır.

IBM Blockchain Charge Leading

IBM-Azerbaycan ortaklığının doğru olup olmadığına bakılmaksızın, IBM’in dünya genelinde blockchain teknolojisinin benimsenmesi için sorumlu olduğu açıktır.

Kısa süre önce bildirildiği üzere IBM,  bu hafta başlarında Food Trust programını piyasaya sürdü. Bu, teknolojiyi, kaynaklarından başlayarak ve satış noktasında sona eren gıda ürünlerinin hareketlerini izlemek için kullanan bir zincirleme tabanlı sistem.

Yeni sistem, gıda endüstrisinin tedarikçileri için zamana duyarlı nakliye gerektiren gıdalar için kaynak ve nakliye süreci hakkında daha kapsamlı bilgi sağlamak için gerekliliklerini artırmasıyla birlikte geliyor. Büyük perakendeciler ve tedarikçiler, Tyson Foods, Nestle, Unilever ve diğerleri de dahil olmak üzere Food Trust ürününü kullanıyor.

IBM, aynı zamanda, Ripple’in sınır ötesi yerleşim sistemlerine rakip olarak hareket eden bu geçen Yaz World World ürününü de yayınladı. World Wire, hızlı uluslararası işlemleri kolaylaştırmak için Stellar’ın blok zincirini ve kurum seçiminin kripto para birimini kullanacak.

CBA ile bildirilen IBM ortaklığı hala gelişmektedir ve mevcut olduğu haliyle daha fazla bilgi rapor edilecektir. Bununla birlikte, IBM’in blok zincir endüstrisinde bir yer olarak yerlerini korumaya devam ettiği açıktır.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Fiyat Analizi başlıklı makalemizde Bitcoin Fiyat Analizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply