Bitcoin’in Volatilitesi 2018 Yılının En Düşük Seviyesinde

Bitcoin’in (BTC) 6647.27 $ -0.15% oynaklığı son zamanlarda azalmaktadır. Highcharts tarafından sağlanan verilere göre , son 30 günlük tahmin için Bitcoin volatilite endeksi yüzde 1,73 ve en son 60 günlük tahmin için yüzde 2.58’dir.

Yasa koyucular ve düzenleyiciler, Bitcoin’in fiyat istikrarını olumlu bir işaret olarak görebilirler. Yatırımcılar ayrıca Bitcoin’i bir değer deposu olarak altının potansiyel olarak değiştirmesi olarak görüyor olabilirler.

FXEmpire finans uzmanı Bob Mason’ın belirttiği gibi , “Düşük volatilite, fiyat manipülasyonunun belki de azaldığı bir ifadedir.”

Öte yandan, trader’lar yumuşak fiyat dalgalanmalarını sevmeyen tek kişi olabilir. Yatırımcılar, finansal varlıkta keskin fiyat dalgalanmaları ya da oynaklıklarını oldukça çekici buluyor. Uçuculuk arttıkça, karı daha hızlı gerçekleştirme potansiyeli de artar. Kesinlikle, daha yüksek uçuculuk ile, risk faktörü de artar

Bitcoin’in düzensiz fiyat yolu, ETF dilekçelerini reddetmek için SEC’i motive eden temel faktörlerden biri olabilir. Bu bağlamda, SEC, Bitcoin ve Bitcoin pazarlarının fiyat manipülasyonuna ve dolayısıyla volatiliteye karşı tek başına dirençli olduğuna dair iddiaların olduğuna inanmıyor.

Örneğin , ilk kez Bitcoin ETF ticaretini yapmak için Winklevoss Bitcoin Trust dilekçesinin ikinci reddini açıklayan SEC dokümanı , tüccarların düşük işlem hacimleri nedeniyle Gemini Borsası’nda ticareti manipüle edebileceğini belirten bir yorumcuya atıfta bulunur:

[…] Güven’in belgeleri, bitcoin’in momentum fiyatlandırmasının sonuçlandığını ve bitcoin fiyatının gelecekteki değerlenmesine ilişkin spekülasyonlarda, bitcoin fiyatının daha uçucu hale gelmesine neden olabileceğini belirtiyor.

Yasa koyucular da Bitcoin’in pernisiyen olarak yüksek oynaklığını gördü. Temmuz 2018’de, hem SEC hem de Emtia Gelecekteki Ticaret Komisyonunun başkanları, Bitcoin ve diğer kripto-dolarların volatilitesinin ortaya çıkardığı riskleri açıklamak için bir Senato bankacılık komitesinin duruşmasına katılmak zorunda kaldılar .

Duruşmada düzenleyiciler, senatörlerin kripto-para biriminin “aşırı uçuculuğu” konusundaki kaygılarını yumuşattı. Fortune’nin bildirdiği gibi, SEC Başkanı Jay Clayton şunları söyledi:

Son zamanlarda, Bitcoin’deki volatilite, VIX ürünü gibi diğer menkul kıymetlerde gördüğümüz volatilite kadar büyük değildi.

Bir önceki yazımız olan Yale Üniversitesin'den Kripto Para Yatırımı başlıklı makalemizde Yale Üniversitesin'den Kripto Para Yatırımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply